Mila voelt zich prettiger én heeft minder afval dankzij herbruikbare menstruatieproducten

Mila (20) gebruikt al vijf jaar een menstruatiecup. Wat begon als een praktische oplossing tijdens het sporten, bleek ook een manier om minder afval te produceren.

Van praktisch naar bewuster

Mila kwam via haar moeder in aanraking met de cup. “Mijn moeder kwam het online tegen en die dacht: dat is wel interessant.” Mila was toen vijftien en deed aan wedstrijdzwemmen. In die periode werd de cup steeds bekender en voor haar bleek het een praktische oplossing. Inmiddels kijkt ze er breder naar. Minder wegwerpproducten betekent ook minder afval.

“Ik heb eigenlijk de afgelopen menstruatie totaal geen afval gehad.”

Als meer mensen overstappen op herbruikbare menstruatieproducten, kan dat samen veel schelen in de hoeveelheid restafval. Een kleine, persoonlijke keuze draagt zo bij aan minder weggooien.

Even oefenen

Een menstruatiecup is een klein, flexibel siliconen cupje dat menstruatiebloed opvangt. Als je hem goed plaatst, is de kans op doorlekken klein door de vacuümwerking. In het begin vraagt dat wel wat oefening, vertelt Mila. “Je moet wel echt even zoeken naar de beste positie. Hoe hoog moet-ie zitten, zit het goed vacuüm, hoe vouw ik ‘m?”

Met instructiefilmpjes en gewoon proberen werd het gebruik voor haar al gauw makkelijker. “Het werd best snel normaal.” Dat oefenen zit vooral in de techniek: vouwen, plaatsen en uithalen. “Je snapt op een gegeven moment: het is gewoon een vacuüm. Als je de lucht er dan weer uitknijpt, dan zit die weer los.” Mila benadrukt dat het helpt om jezelf de tijd te geven en niet na één keer proberen af te haken.

Minder gedoe

Wat ze vooral prettig vindt aan de cup, is dat ze minder met haar menstruatie bezig is. “Het is niet meer die mentale last dat je denkt: heb ik wel tampons bij me of heb ik wel maandverband bij me?” Ook financieel merkt ze verschil.

“De enige kosten die ik per maand heb, zijn de pijnstillers.”

Op een normale dag leegt Mila haar cup meestal twee keer: boven het toilet, schoonmaken onder de kraan en weer terugplaatsen. Een cup kan tot wel tien jaar meegaan; veel gebruikers koken hem voor en na de menstruatie uit en bewaren hem daarna in een zakje.

Meer alternatieven dan vroeger

Mila benadrukt dat een cup niet voor iedereen de beste keuze is. Het belangrijkste is dat mensen iets vinden dat bij hen past. “Dan is er nog genoeg anders.”

Menstruatieondergoed, wasbaar maandverband of een disc: er is meer keuze dan vroeger. Volgens haar helpt het al als mensen weten dát er alternatieven zijn en dat ze die rustig kunnen uitproberen.

Voor Mila is het effect vooral heel concreet: tijdens haar menstruatie voelt ze zich meer op haar gemak én ze heeft minder afval. Bovendien scheelt het maandelijks in de kosten.

“Ik heb de laatste cyclussen helemaal geen menstruatieproducten hoeven kopen.”

Zelf uitproberen

Dit verhaal is gedeeld in het kader van een gemeentelijke actie waarbij inwoners een herbruikbaar menstruatieproduct konden uitproberen. Die proefpakketten zijn inmiddels vergeven.

Wie nieuwsgierig is geworden, kan herbruikbare menstruatieproducten ook zelf aanschaffen en uitproberen. Er zijn verschillende opties, zoals een menstruatiecup, menstruatiedisc, menstruatieondergoed of wasbaar maandverband. Het verhaal van Mila laat zien dat zo’n overstap niet alleen kan zorgen voor minder afval, maar ook voor meer gemak in het dagelijks leven.